Otázky a odpovědi v gynekologii
1. Screening nádorů děložního hrdla
K čemu slouží a jak se provádí screening nádorů děložního hrdla
Provádí se při preventivních prohlídkách u Vašeho gynekologa stěrem buněk z povrchu děložního čípku - odběru cytologie - na sklo nebo do tekutiny (LBC). Buňky se poté prohlíží v laboratoři. Při negativním výsledku cytologie se provádí 1x ročně. V případě záchytu buněčných abnormalit budete vyzvána k časnější kontrole. Většina nálezů se pouze sleduje, až při progresi do závažných přednádorových změn může být provedena biopsie nebo konizace. Screening tedy slouží k časnému záchytu přednádorových změn a umožňuje jejich včasné ošetření, dříve než dojde k rozvoji zhoubného nádoru.
LBC (liquid based cytologie) - ThinPrep PAP test
Odběr buněk z děložního čípku je stejný jako při klasické cytologii. Odebrané buňky jsou přeneseny do nádoby s ochranným roztokem a poté transportovány do laboratoře, kde jsou vyhodnoceny. Vzorek je zbaven nežádoucích příměsí (hlen, krev) a buňky jsou poté rovnoměrně rozprostřeny na sklíčko v tenké vrstvě. Po obarvení skel poté následuje počítačová image analýza (firma Hologic), kdy počítač naskenuje celé sklíčko a označí všechny podezřelé buňky. Poté teprve sklíčko prohlíží laborant, který posléze nález interpretuje. Tímto procesem se výrazně snižuje riziko přehlédnutí ojedinělých přednádorových a nádorových buněk. Od roku 2024 je do odečtu LBC skel navíc zakomponována umělá inteligence pro další zpřesnění výsledků.
Při použití klasické metody odběru cytologie může dojít až ve 30% případů k přehlédnutí patologických buněk nebo podhodnocení nálezu. Použití metody LBC v maximální možné míře eliminuje lidskou chybu.
Zkumavky s LBC jsou dále v laboratoři skladovány po dobu 6 týdnů, kdy z tohoto vzorku je možné provést další dovyšetření např. HPV test pro upřesnění podezřelých nebo nejasných nálezů, bez nutnosti dalšího gynekologického vyšetření, resp. odběru.
HPV (human papilomavirus)
Lidský papilomavirus je nejčastějším původcem nádorového onemocnění děložního hrdla. Existuje přes 100 subtypů HPV, ty nejrizikovější se nazývají high- risk typy a jsou nejčastěji spojeny s kancerogenezí (zejména typy 16, 18, 45). Během svého života se infikuje až 80% populace, u většiny žen se jedná o přechodnou infekci. U malého procenta však dojde i s odstupem několika let po infekci k buněčným změnám na děložním čípku vedoucím k nádorovému bujení.
HPV infekci lze účinně předcházet očkováním, očkují se dívky i chlapci 2 dávkami očkovací látky, toto očkování je plně hrazeno ze zdravotního pojištění, od 1.1.2024 je rozšířeno "očkovací okno" od 11- 15 let věku dítěte. Vakcínu lze ale podat i později, s výhodou u mladých žen bez předchozích nálezů v cytologii nebo u žen po konizaci. Tam je již potřebné očkovat 3 dávkami a očkování v této indikaci již není hrazeno ze zdravotního pojištění. Lze si ale zažádat o částečné proplacení v benefitních programech pojišťoven. V současnosti jsou dostupné tři typy vakcín - starší Cervarix (bivalentní - chrání proti dvěma typům high-risk-HPV 16,18), Gardasil (dříve Silgard - kvadrivalentní - chrání proti dvěma typům high-risk-HPV 16,18 a dvěma typům low-risk HPV 6,11 - ty jsou původcem tzv. genitálních bradavic - kondylomat) a relativně nová vakcína Gardasil-9 (nonavalentní - chrání proti devíti různým typům HPV). Nebyla stanovena potřeba přeočkování. Ochrana je vysoká a pohybuje se kolem 93%.
Screening HPV high risk (DNA test) stěrem z děložního hrdla od r.2021 hradí zdravotní pojišťovny všem ženám ve věku 35 a 45 let. Od 1.1.2024 nově i ženám ve věku 55 let. V ostatních případech si lze test nechat udělat jako samoplátce.
Testaci na HPV high risk (mRNA test) Vám může rovněž doporučit Váš ošetřující lékař při abnormálním cytologickém stěru. V této indikaci test hradí pojišťovna.
2. Antikoncepce
Pilulky
Pilulky jsou vhodné pro ženy, které dodrží pravidelný režim užívání. Užívají se ve stejnou denní dobu (je jedno zda ráno či večer), nejčastěji v režimu 21/7 (21 dní užívání, 7 dní pauza), nebo 24/4 resp. 28 (24 aktivních tablet a 4 placebo, užívají se kontinuálně). Obecně platí, že pokud zapomenete užít pilulku, účinnost je zachována pokud si vzpomenete do 12 ti hodin. Jinak se již na plnou účinnost nelze spolehnout a je bezpečnější použít ještě bariérovou metodu (kondom) do konce cyklu. Účinnost pilulky může být rovněž snížena při zvracení, průjmech nebo užívání antibiotik.
Pilulky rozdělujeme na kombinované - obsahují estrogen a gestagen, jsou vhodné pro většinu žen. Dále pilulky gestagenní - obsahují pouze gestagen, jsou vhodné např. při kojení. Tyto preparáty jsou vázány na lékařský předpis. Dále jsou na trhu pilulky k použití po nechráněném styku (postkoitální antikoncepce), jsou volně dostupné v lékárně bez receptu, je nutné ale jejich časné užití, nejdéle do 72 hodin po nechráněném styku.
Metoda není vhodná pro ženy, které nedodrží pravidelný režim užívání, a dále není vhodná u kuřaček, žen s anamnézou hluboké žilní trombózy, nositelky trombofilních mutací nebo ženy s vážným onemocněním jater.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělíska jsou metodou vysoce spolehlivou s minimem nežádoucích účinků. Dnes již existují velmi kvalitní tělíska, která nelze srovnávat se starými typy "Dana". Zavádějí se zpravidla v druhé půlce menstruačního krvácení během krátké návštěvy v ordinaci. Mohou být zavedena až na 6 let, dle typu. Tělísko lze zavést i po potratu, po šestinedělí, po císařském řezu.
Hormonální tělíska obsahují levonorgestrel, gestagen který se pomalu kontinuálně uvolňuje na sliznici dělohy, tlumí její růst a tak minimalizuje sílu menstruačního krvácení. Některé ženy se zavedeným hormonálním tělískem vůbec nekrvácí, jiné krvácí, všechny ale slabě. Po zavedení tělíska může být krátké období nepravidelného krvácení, zpravidla do 3 měsíců po zavedení se však upraví. Hormonální tělíska jsou vhodná i pro nositelky trombofilních mutací, protože sérové hormonální hladiny jsou zanedbatelné. Hormonální tělíska nejsou příliš vhodná pro ženy s tendencí k tvorbě ovariálních cyst.
Nehormonální tělíska obsahují zpravidla kov (měď, stříbro, zlato), který se uvolňuje v dutině děložní a zvyšuje antikoncepční účinnost tělíska. Nelze ale očekávat regulaci nebo zeslabení menstruačního krvácení. Jsou levnou variantou s dobrou spolehlivostí.
Náplast a vaginální kroužek
K alternativním metodám patří antikoncepční náplast a vaginální kroužek. Obě metody jsou podobné ve svém složení, podobně jako pilulky obsahují kombinaci hormonů - estrogen a gestagen. Považují se však za metodu šetrnější než pilulky, tím že nedochází ke vstřebání hormonu na sliznici střeva a metabolizaci v játrech, ale vstřebání z kůže nebo vaginální sliznice. Je zapotřebí dodržet jejich režim užívání. Náplast se lepí 1x týdně tři za sebou následující týdny a týden se vynechá. Vaginální kroužek si uživatelka zavádí na tři týdny a čtvrtý týden vynechá. Během pauzy se dostaví menstruační krvácení. Tyto metody jsou vhodné pro většinu žen, kontraindikace jsou podobné jako u pilulek. Jsou rovněž vázány na lékařský předpis.
Sterilizace
Ženská sterilizace je nevratný výkon na vnitřním pohlavním ústrojí, který trvale znemožní otěhotnění. Provádí se dnes zpravidla laparoskopickým odstraněním vejcovodů, dříve se vejcovody "popálily" a tak zneprůchodnily. Sterilizaci lze provést na žádost pro samoplátce nebo ze zdravotní indikace, zde výkon hradí pojišťovna. Také ji lze provést v průběhu císařského řezu, pokud žena splňuje indikaci k jejímu provedení. Při splnění podmínek je třeba vypsat žádost se svým ošetřujícím lékařem, po jejímž schválení se stanoví termín operace.
3. Neplodnost
Neplodnost je diagnóza páru. Neplodný pár je ten, jemuž se nepodaří otěhotnět po roce nechráněného pohlavního styku. Hranice jednoho roku je vytvořena uměle, zahájení aktivního přístupu se přizpůsobuje věku pacientky, osobní a gynekologické anamnéze a základnímu gynekologickému vyšetření. Každý 6. pár se setkává s diagnózou sterilita , příčina se v 50 % najde u ženy, ve 40 % u muže, v 10 % se příčina nenajde, přibližně u 20 % párů je příčina na obou stranách. Z tohoto důvodu se nevyšetřuje jen žena, ale základem vyšetření je též spermiogram. Jednoduché rozdělení sterility je preovariální (obezita, anorexie, poruchy štítné žlázy či hyperprolaktinémie), ovariální (polycystické vaječníky, předčasné ovariální selhání, defektní oocyty, poruchy ovulace), postovariální (neprůchodnost vejcovodů, pánevní záněty a pozánětlivé změny, myomy, vrozené vady dělohy, vaginismus a jiné). Nesmíne zapomenout na endometriózu a autoimunitní příčiny.
Základní vyšetření ženy provádíme v naší ordinaci. Součástí je anatomické a funkční posouzení vnitřního genitálu případně sledování cyklu ultrazvukem (folikulometrie). V některých případech indikujeme vyšetření hormonálního profilu. Nabízíme vyšetření tzv. ovariální rezervy (AMH) za poplatek (nehradí zdr. pojišťovny). Vyšetření spermiogramu neprovádíme, pár si zajišťuje v centrech asistované reprodukce.
Léčba závisí na příčině. V ambulantní praxi lze vyřešit poruchy ovulace či hormonální patologie. Cestou Oblastní nemocnice Příbram provádíme hysteroskopické výkony na děloze (polypy, submukozní myomy, nitroděložní srůsty), laparoskopické výkony (diagnostika, průchodnost vejcovodů, řešení srůstů, operace endometriozy, myomektomie). Nepodaří-li se přesto páru otěhotnět nebo zjistíme těžko ovlivnitelnou příčinu (např hrubě abnormální spermiogram ale i jiné) pár odesíláme do péče centra asistované reprodukce. Vše samozřejme po konzultaci s pacientkou či párem a dle jejich preferencí.
4. Prenatální péče
Co mě čeká v průběhu těhotenství - těhotenská poradna
Těhotenskou poradnou se rozumí pravidelná prohlídka u Vašeho gynekologa v průběhu těhotenství. V případě pozitivního těhotenského testu si první návštěvu domluvte asi 6-8 týdnů od poslední menstruace, v případě obtíží dříve. V první poradně Vám lékař provede vaginální ultrazvuk ke stanovení lokalizace, vitality a datace těhotenství, vystaví Vám těhotenský průkaz a sestřička Vám vystaví žádanky na laboratorní vyšetření. Další kontroly jsou ve frekvenci 4- 6 týdnů. V 36. týdnu Vás předáme do prenatální péče porodnice.
Ultrazvuková vyšetření
Během Vašeho těhotenství podstoupíte několik důležitých ultrazvukových vyšetření k ověření normálního vývoje plodu a těhotenství.
- 13. týden: screening chromozomálních vad a těhotenských patologií (cena v ONP 1.500,-)
- 20.- 22. týden: detailní screening morfologických abnormit plodu (cena v ONP 1.000,-) (absolvujete-li obě vyšetření v ONP, pak je cena za obě 2.000,-) (výkony nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, lze si nechat částečně proplatit v benefitních programech jednotlivých pojišťoven)
- 30.- 32. týden: screening růstu, umístění placenty a množství plodové vody
- 36. týden: screening růstové restrikce, ev rekalkulace rizika preeklampsie u rizikových žen
Ultrazvuková vyšetření v těhotenství provádíme ve spolupráci s Gynekologicko- porodnickým oddělením Oblastní nemocnice Příbram. Máme certifikaci i audit pro provádění uvedených vyšetření.
Možnosti prenatální diagnostiky vrozených vad
- Screening chromozomálních vad ve 13. týdnu ("kombinovaný prvotrimestrální screening")
Kalkuluje individuální riziko vady (trisomie chromozomu 21, 18, 13) pro každé těhotenství na základě vložení anamnestických dat těhotné (věk, předchozí těhotenství atd.), výsledků krevních testů (fB-hCG, PAPP-A ev PlGF) a výsledků ultrazvukového vyšetření. V případě abnormálního výsledku je potřeba použít ještě jinou metodu k ověření genetické výbavy plodu. Většina plodů s abnormálním výsledkem screeningu je zdravá. Velmi důležité je vyšetření ultrazvukové morfologie, která je schopna již tomto týdnu odhalit většinu "velkých" vrozených vad. Sensitivita tohoto screeningového testu je kolem 90%.
Tento screening provádíme v nemocnici, není hrazen ze zdravotního pojištění. V současnosti je cena tohoto testu v ONP stanovena na 1500,- Kč.
- NIPT (neinvazivní prenatální test) nebo též cfDNA test
Jde o vyšetření volné cirkulující DNA plodu v mateřské krvi, které dokáže s vysokou spolehlivostí (až 99% pro Downův syndrom) vyloučit postižení plodu závažnými genetickými vadami (trisomie - nadpočetný chromozom 21, 18, 13, nebo změny počtu pohlavních chromozomů X, Y). Jeho největší výhodou je jeho neinvazivita, provádí se pouze z odběru periferní krve těhotné. Nevýhodou je, že jde o metodu screeningovou, její abnormální výsledek je tedy nutno potvrdit metodou diagnostickou - invazivní, tedy odběrem choriové tkáně nebo plodové vody. Většinou se tento test doporučuje těhotným s hraničním výsledkem kombinovaného testu, lze jej ale provést "pouze" na žádost těhotné, např. ve vyšším věku. Více informací naleznete na www.panoramatest.cz nebo též zde www.gynekolog.cz/panorama
Toto vyšetření Vám rádi zprostředkujeme ve spolupráci s Bioptickou laboratoří Plzeň, není hrazen ze zdravotního pojištění. Jeho cena se pohybuje od 12 do 16000,- Kč dle zvolené varianty.
- Invazivní prenatální diagnostika
Jde o odběr choriové tkáně (CVS) nebo plodové vody (AMC - amniocentéza). Z tohoto materiálu lze se 100% spolehlivostí vyloučit nebo potvrdit většinu genetických vad. Jde o vyšetření invazivní s malým rizikem ztráty těhotenství (kolem 0,5%), mělo by být tedy uvážlivě indikováno, většinou na základě pozitivního výsledku kombinovaného testu nebo na základě abnormálního ultrazvukového nálezu ve 13.týdnu těhotenství.
Toto vyšetření je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Těhotenská cukrovka
Gestační diabetes mellitus je porucha metabolismu krevního cukru v těhotenství. Hladina krevního cukru se vyšetřuje nalačno v I, trimestru a poté tzv. zátěžový test (OGTT) mezi 24.- 28. týdnem těhotenství. Při abnormálních hodnotách je těhotná odeslána na diabetologii, kde je až do porodu sledována. Někdy stačí ke kontrole hladiny krevního cukru nasadit dietní opatření, jindy je však třeba podat léky nebo insulin. Nezjištěná a neléčená cukrovka u těhotné může mít zejména negativní vliv na vývoj plodu (poruchy růstu plodu, nezralost orgánových systémů vzhledem k délce těhotenství, hypoglykémie po porodu atd.)
Preeklampsie
Jde o závažnou komplikaci těhotenství, spojenou s vysokým krevním tlakem, často otoky a laboratorními změnami především zvýšeným odpadem bílkoviny v moči. Neléčené onemocnění může vést ke křečovému stavu, odloučení placenty s krvácením, poruchám růstu plodu atd. V současné době je zaveden v ČR screening v I. trimestru (je součástí kombinovaného testu ve 13. týdnu), ten vyhledá rizikové těhotné. Těm je poté nasazena kyselina acetylsalicylová (např. Anopyrin), jejímž užíváním dokážeme části onemocnění účinně předejít.
Předporodní kurzy
Kurzy v porodnici Příbram se skládají ze dvou lekcí, které se konají první a druhé úterý v měsíci. První lekce je zaměřena na porod a péči o porodní poranění. Druhá lekce je zaměřena na kojení a péči o novorozence. Lekce vede porodní asistentka a dětská sestra. Předporodní kurzy jsou placené, za první lekci zaplatíte 250 Kč, za druhou 100 Kč. Kurz probíhá v zasedací místnosti gynekologického oddělení v 5. patře v budově D4, začíná se vždy ve 14:30 hod. Každá lekce trvá asi 2 hodiny. Předporodní kurzy doporučujeme budoucím maminkám navštěvovat od 32. týdne těhotenství. Kurzy v porodnici se konají v početnější skupině. Pokud některá z maminek preferuje spíše individuální přístup, doporučujeme Studio porodních kurzů, vedené zkušenou porodní asistentkou Bc. Šárkou Maškovou, se kterou úzce spolupracujeme. Na Dobříši Vám můžeme vřele doporučit studio Přiletí klokan, vedené porodní asistentkou Bc. Karolínou Jílkovou.
Co si vzít s sebou do porodnice
5. Menopauza a urogynekologie
Klimakterický syndrom
Návaly horka, pocení, změny psychiky, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, úzkost, nesoustředěnost, ztráta pružnosti kůže, suchost sliznic, bušení srdce, ztráta zájmu o sex a jiné, to vše se může skrývat pod pojmem klimakterický syndrom - lidově řečeno "přechod", který je způsoben vyhasínáním funkce vaječníků a sníženou produkcí estrogenů. Obtíže se v nějaké míře projeví asi u 2/3 všech žen kolem 50. roku věku a zpravidla odezní do 2 let. Mohou se také objevit po chirurgickém odstranění vaječníků.
Ke zmírnění těchto příznaků lze jako první pomoc vyzkoušet některý z přírodních preparátů volně dostupných v lékárně, nejčastěji obsahují kombinace bylinných výtažků jako jsou sója, jetel, pupalka, len, ploštičník nebo třezalka. S vaginální suchostí Vám může pomoci preparát Vagisan nebo HydroFemin Plus. Pokud jsou Vaše obtíže těžko snesitelné a přírodní preparáty nezabírají, je na čase konzultovat Vašeho gynekologa a zvážit hormonální substituční léčbu. Ta se nabízí v několika formách, existují pilulky, náplasti i sprej.
Mamografický screening
je plně hrazen všem ženám ze zdravotního pojištění od 45. roku věku jednou za dva roky. Žádanku Vám vystaví registrující gynekolog nebo praktický lékař. Jde o metodu s nejlepší detekční účinností pro odhalení nádorových změn prsu v časných stadiích. V případě nejasného nálezu nebo nepřehledné - denzní tkáně prsu, je možno doplnit sonografické (ultrazvukové) vyšetření. Ultrazvukové vyšetření prsů je považováno za metodu volby u žen mladších, které si jej mohou uhradit jako samoplátci v rámci prevence.
Screening nádorů tlustého střeva
Urogynekologie
Příčinou opakovaných zánětů močových cest přitom může být "pouze" nesprávná hygiena nebo sexuální návyky. U žen trpících opakovanými záněty je vhodné dlouhodobé preventivní užívání přípravků, které zvyšují obranyschopnost sliznice močových cest, většinou jde o kombinaci D-manózy, probiotik, výtažků z brusinek, lichořeřišnice, bakteriálních lyzátů, např. Blokurima, Recyflor, Urinal, Cistibell, Uro-vaxom, Urivac a jiné.
Hyperaktivní měchýř (OAB - overactive bladder) je nadměrná dráždivost svalu, který nám pomáhá vyprázdnit močový měchýř, již při malé náplni. Projevuje se častým nutkáním na močení. Tyto příznaky lze v jisté míře rovněž ovlivnit přírodními přípravky, např. výtažek ze štýrské dýně a jiné, např FytoFem inconti, někdy je potřeba předepsat lék vázaný na recept.
Stresový typ inkontinence (GSI - genuine stress incontinence) je únik moči spojený se zvýšením nitrobřišního tlaku, např. při zakašlání, kýchnutí, poskoku atd. Je spojena s abnormálním uložením nebo pohyblivostí močové trubice, většinou následkem porodů nebo dlouhodobé fyzické zátěže, chronického kašle atd. Jako prvním řešením ke zmírnění příznaků a progrese je cvičení svalů pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky nebo cviky podle Ludmily Mojžíšové. Pokud cvičení nepřináší dostatečný efekt, je na řadě tzv. urodynamické vyšetření, kterým můžeme kvantifikovat únik moči při stresovém manévru - kašli. Při abnormálním výsledku vyšetření je indikována miniinvazivní operace, tzv antiinkontinenční páska (TVT).
Osteoporóza
"Řídnutí nebo odvápnění kostí" ohrožuje každou třetí ženu po menopauze, v případě genetické predispozice nebo rizikových faktorů i dříve. Jde o plíživé - bezbolestné onemocnění, které se může náhle projevit patologickou zlomeninou při minimálním úrazovém mechanismu, nejčastěji jde o zlomeninu krčku stehenní kosti nebo bederních obratlů. Od 1.4.2023 probíhá v ČR projekt na podporu časné diagnostiky osteoporózy, podporovaný VZP a pojišťovnou Ministerstva vnitra. Všem svým pojištěnkám nad 60 let hradí preventivní denzitometrické vyšetření - vyšetření kostní hustoty, kterým lze odvápnění kostí včas odhalit. Ženy alespoň rok po menopauze do věku 59 let jsou podrobeny dotazníku FRAX (provádí sestřička v ordinaci), který má odhalit rizikové faktory konkrétní pacientky. V případě pozitivního výsledku i tyto ženy mají hrazenou preventivní dezitometrii. Kostní denzitometrii provádí radiodiagnostické oddělení Oblastní nemocnice Příbram. V případě pozitivního nálezu pak pacientky odesíláme k léčbě odbornému lékaři - osteologovi. Prevencí rozvoje osteoporózy je aktivní pohyb, dostatečný příjem vápníku a vitaminu D.
6. Záněty a jak na ně
Prevence
Výtoky představují gynekologický problém, který postihne téměř každou ženu. Průhledný, mléčný, lehce bílý výtok bez zápachu, na spodním prádle může i nepatrně nažloutnout, je normální fyziologický. Množství výtoku je závislé na věku, fázi menstruačního cyklu, v neposlední řadě i psychice. K omezení výskytu abnormálního výtoku je z režimových opatření vhodné snížit příjem sacharidů, dodržovat pitný režim, nenosit těsné spodní prádlo, oblečení (zcela nevhodné silonky) a používat nejlépe mýdla na intimní hygienu (Ginexid, Lactacyd, Chilli intima ..). Zároveň je vhodné užívat dlouhodobě probiotika, například perorální nebo vaginální laktobacily.
Léčba
Důležité je sledovat, jestli je výtok jiný než obvykle (např. hrudkovitý, zapáchající, zbarvený apod.) a jestli je doprovázen ještě dalšími projevy (svědění, pálení, bolest, zarudnutí nebo otok) - tyto dva faktory mohou svědčit pro přítomnost infekce. Při počínajícím vaginálním dyskomfortu je dobré začít zavádět některý z volně prodejných preparátů zakoupených v lékárně. Obsahují kombinaci přírodních látek proti kvasinkám, bakteriím. Při dlouhodobém užívání podporují přirozenou obranyschopnost pochvy vůči vaginálním infekcím. V nich nejčastěji obsažené látky jsou kyselina boritá , tea tree oil, kys. hyaluronová, kys. mléčná. Teprve pokud tyto preparáty nepomáhají, je na čase se objednat k lékaři. Ten už dle nálezu může předepsat léky vázané na recept. Po dobu léčby se doporučuje vyvarovat se pohlavnímu styku. Všeobecně se výtoky dělí na bakteriální, kvasinkové, bakteriální vaginózu neboli dysmikrobii, lactobacilózu a výtoky způsobené trichomonas vaginalis.
Jak si pomoci sám aneb volně dostupné léky:
Počinající vaginální dyskomfort (desinficiencia a probiotika): Gynella, Vagilact, Ginexid, Lactofeel, Gynimun , Feminella, Gynocaps, Aflovag, Rosalgin, Betadine
Kvasinkové infekce : Gynopevaryl, Canesten, Jenamazol, Clotrimazol, Cotylena, Tetraborické globule
Pokud žena má k výtoku i svědění a pálení zevního genitálu, je vhodné použít i krém nebo mast na zevní genitál, např. Fungicidin nebo Canesten krém.
Opakované kvasinkové záněty pochvy může omezit Wobenzym nebo některý z bakteriálních lyzátů Candivac, Femivaxinum Neo
Na dermatitidy na zevním genitálu doporučujeme i Imazol, či zink mast
Svědění může omezit preparát Prurigyne
S vaginální suchostí Vám může pomoci preparát Vagisan nebo HydroFemin Plus
Hojení po výkonech v pochvě a na děložním čípku můžete podpořit řepíkem lékařským, Rosalginem, preparáty s kys. hyaluronovou např Cicatridina nebo Gynella Silver, Femistop